Zarządzanie pracownikami w nowoczesnym biznesie – cz.1

Być lubianym czy szanowanym? Być egzekwującym czy wyrozumiałym? Wzbudzać strach czy respekt? Z tymi i innymi dylematami musi poradzić sobie każdy nowo awansowany szef. Jaką drogę obrać? Kim lub jakim być dla swojego personelu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule. Zachęcamy do przeczytania części pierwszej „Zarządzania pracownikami w nowoczesnym biznesie”. 

Zarządzanie ludźmi zaliczane jest do najtrudniejszych zadań jakie stawia się kadrze wyższego szczebla w firmie. Bycie dobrym szefem wiąże się ze znalezieniem złotego środka pomiędzy byciem lubianym i szanowanym, a byciem wymagającym i egzekwującym. Nikt z nas nie zna jednego idealnego przepisu na to jak stać się ideałem. Wiele zależy bowiem od wieku i charakterów pracowników oraz specyfiki firmy. Można jednak stosować codziennie kilka prostych zasad, by choćby tylko zbliżyć się do wymarzonego ideału.

Doceniaj pracowników i chwal ich

Jeśli ktoś zasłużył na pochwałę nie obawiaj się tego zrobić. Zwłaszcza na forum publicznym. Nic tak nie motywuje do działania jak świadomość, że nasza praca ma sens i jest doceniana przez przełożonego. Ustana, publiczna pochwała zawsze działa na plus dla całego zespołu. Kwestią sporną są nagrody. Wielu specjalistów od motywacji uważa, że pieniądze czy wyjazd na długi weekend czerwcowy to środku krótkotrwale, obciążające budżet firmy, wprowadzające niezdrową rywalizację. 

Wymagaj

Jeśli potrafisz chwalić musisz również nauczyć się wymagać. Pamiętaj, że od pracy Twojego zespołu zależy sukces całego przedsiębiorstwa. Stawiaj zatem pracownikom wysoką, ale osiągalną do przeskoczenia poprzeczkę. Motywuj ich do dawania z siebie wszystkiego. Pamiętaj, że za pracę swojego zespołu odpowiadasz przez właścicielami Ty i będziesz z tego tytułu rozliczany.

Inspiruj i motywuj

Jeśli widzisz, że w Twoich pracownikach opadł dawny entuzjazm i chęć do pracy nie siedź z założonymi rękoma. Zrób z tym coś! Najgorsze co może się przytrafić to wypalenie zawodowe spowodowane np. zbyt intensywną i długą pracą. Dlatego tak dziel prace i przydzielaj zadania aby ograniczyć siedzenie po godzinach. Jeśli Twój zespół się nie wyrabia nie przyjmuj do realizacji kolejnych projektów. Wywalcz dla swoich podwładnych wyjazd integracyjny lub zapewnij im inną formę wypoczynku. Mogą to być np. zintegrowane wyjazdy rodzinne typu firmowe wakacje z dzieckiem. Upewnij się czy Twoim podwładni mają wszystko co jest im potrzebne do realizacji zadań i czy są zadowoleni z warunków w jakich przyszło im pracować. Jednocześnie nie skupiaj się wyłącznie nie pracownikach. Pamiętaj, że Ty sam powinieneś świecić im przykładem i inspirować do pracy.

Ciąg dalszy artykułu nastąpi…